Aktualijos COVID-19: Ar virusas bus sunaikintas?

18 August, 2020
Comments Off on Aktualijos COVID-19: Ar virusas bus sunaikintas?

Mokslininkai teigia, kad visiškas viruso likvidavimas yra mažai tikėtinas.

Remiantis penkerių metų ekspertų prognozės modeliu, COVID-19 aktyviai plisti galės bet kuriuo metų laikotarpiu, o jeigu įgytas imunitetas yra laikinas, virusas greičiausiai veiks kaip ir kitos virusinio tipo infekcijos – nuolatos cirkuliuos aplinkos terpėje.

Viruso sunaikinimas

Ligos sunaikinimas yra visuotinis infekcijos atvejų sumažinimas iki nulio, tuo tarpu ligos pašalinimas reiškia, kad tam tikroje geografinėje zonoje nebėra užfiksuotų ligos perdavimo atvejų.

Ligos atvejų sumažinimas iki nulio tam tikroje geografinėje zonoje yra įmanomas tik tuomet, jeigu yra griežtai (ar visiškai) ribojamas regioninis judėjimas.

Žmonijos istorijoje visuotiniu mastu sunaikinta viena liga – 1980 m. paskelbtas raupų likvidavimas. Nuo to laiko pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) tikslas yra likviduoti poliomielitą ir regioniniu mastu pašalinti tymus. Net ir suvaldžius ligą tam tikroje geografinėje zonoje, visiškai ją sunaikinti įmanoma tik tuomet, jei vienintelis viruso nešiotojas yra žmogus.

Viruso gebėjimą daugintis nurodo reprodukcinis skaičius (R0). Nustatyta, kad COVID-19 reprodukcinis skaičius yra apytikriai lygus 2–3, tai reiškia, kad visuotinis imunitetas (angl. herd immunity) gali atsirasti tik tuomet, kai jį turi daugiau nei 60% visos žmonijos populiacijos. Norint pašalinti ligą, R0 turi būti mažesnis už vienetą, o esant ligos pasikartojimo atvejų, juos visus galima atsekti, tačiau abejonių dėl ligos suvaldymo kelia besimptomis COVID-19, kuris gali išlikti nepastebėtas ir perduotas iš kartos į kartą.

Švedijos karalienės slaugos apdovanojimu siekiama didinti visuomenės supratingumą apie sveikatos priežiūros sistemoje kylančius iššūkius ir jos darbuotojų svarbą mūsų visų gerovei.  Ypatingą dėmesį skiriame slaugos specialistams, kurie COVID-19 pandemijos metu atidavė neįkainojamą indėlį kovai prieš virusą.

Sekite visas Karalienės Silvijos slaugos apdovanojimo naujienas čia.

Comments are closed.

About Us

Ut non nulla mi, eget imperdiet sem. Nam lacus ligula, venenatis vel aliquet eu, venenatis congue magna. Sed rutrum faucibus semper.

  • QUEEN SILVIA NURSING AWARD

    2013 m. gruodžio 13 d. įsteigtas kaip dovana Jos Didenybės Švedijos Karalienės Silvijos 70-ojo jubiliejaus proga. Apdovanojimą įsteigė Swedish Care International ir partneriai.

    Skaityti daugiau

  • APDOVANOJIMO MISIJA

    Apdovanojimas skiriamas siekiant suteikti galimybę ir paskatinimą slaugos studentams bei kūrybingai prisidėti prie pagyvenusių žmonių ir sergančiųjų demencija slaugos tobulėjimo.

    Skaityti daugiau